Akcja letnia 2016

Sprawozdanie z obozu: Chorwacja 2016

W roku bieżącym Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie (Organizacja Pożytku Publicznego) było organizatorem kolejnego Obozu Zagranicznego, oczywiście ponownie w Chorwacji. W porównaniu do poprzednich obozów tym razem, w drodze nad Adriatyk, zaplanowano zwiedzanie Budapesztu.

Termin Obozu: od 4 sierpnia do 14 sierpnia 2016 roku. Liczba kadry i uczestników – 31 osób. Wśród nich grupa 10-ciu doświadczonych instruktorów harcerskich w stopniach harcmistrza lub podharcmistrza  oraz uczestniczące po raz pierwszy w obozie Stowarzyszenia Druhny: hm. Maria Francuz i Jej siostra hm. Małgorzata Mączka.

Kadra Obozu:
Komendant - hm. Stanisław Piasecki
Kwatermistrz - hm. Magdalena Migacz
Uczestnicy Obozu:

1. Burda Krystyna
2. Burda Leopold
3. hm. Dobosz Marek
4. pwd. Dobosz Teresa
5. hm. Francuz Władysława
6. Głuszcz Adam
7. Głuszcz Ewa
8. Komorowska Anna
9. Komorowska Julia
10. hm. Komorowska Małgorzata
11. Komorowska Zofia
12. Lenart Elżbieta
13. Małota Ewa
14. Marcińczyk Janina
15. Mazur-Tobiasz Wiesława
16. hm. Mączka Małgorzata
17. Monica Elżbieta
18. phm. Piasecka Anna
19. Przysucha Alicja
20. hm. Tekiela Grażyna
21. Wójcik Beata
22. hm. Wywiał Krystyna
23. Zgała Zbigniew
24. Zięcina Aleksandra
25. Zięcina Dorota
26. Zięcina Izabella
27. Żurek Damian
28. Żurek Justyna
29. Żurek Patrycja

Pobyt w Budapeszcie (2 noclegi)

W czwartek, 4 sierpnia 2016 roku, punktualnie o godz. 7.00 rano autokar, z kompletem uczestników, wyjechał z parkingu na rondzie Matecznego i tak rozpoczęła się nasza wielka przygoda. Podróż do Budapesztu zajęła nam niewiele ponad osiem godzin. Około godz. 15.00 zameldowaliśmy się w Hotelu „BENCZUR” który jest usytuowany w centrum stolicy Węgier. Po rozlokowaniu w pokojach, krótki odpoczynek, czas wolny i wspólna kolacja. Punktualnie o godz. 21.00 przy hotelowej recepcji spotkanie z Panem Robertem (właścicielem Biura Turystycznego „Jó napot Krakkó Travel Agency” w Budapeszcie) i udaliśmy się na nocny spacer po Budapeszcie. Najpierw przejazd Metrem do stacji Vorosmarty ter, później spacer po słynnej ulicy Vaci, przejście przez Most Łańcuchowy do Budy, wejście na Górę Zamkową oraz obejrzenie Pałacu Królewskiego, Placu Trójcy Świętej i Baszty Rybackiej. Z każdego miejsca rozciąga się wspaniała panorama miasta. Z zachwytem oglądaliśmy zabytkowe i reprezentacyjne budowle znakomicie podświetlone. Zostaliśmy zauroczeni. Około północy wróciliśmy autobusem nr 105 do hotelu.

Budynek Parlamentu nocą prezentuje się znakomicie

Budynek Parlamentu nocą prezentuje się znakomicie

Wycieczka Stowarzyszenia „Lwów 2016”

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie zorganizował w terminie 30.04 – 03.05.2016 Wycieczkę do Lwowa (Ukraina), pierwszą w ramach szerszego projektu pt. „ZWIEDZAMY EUROPĘ, POZNAJEMY NOWYCH LUDZI I ICH ZWYCZAJE”. Jej organizacja została zlecona Firmie Turystycznej: Biuro Turystyki Krajowej i Zagranicznej „EUROTUR” z Sanoka, a z ramienia Stowarzyszenia za wszystkie sprawy organizacyjno-programowe odpowiedzialni byli: Druh hm Stanisław Piasecki (Komendant Wycieczki) i Druhna hm Magdalena Migacz (Kwatermistrz Wycieczki). Naszą bazą wypadową był Hotel „SV” położony we Lwowie w strefie parkowej - 4,5 km od centrum miasta. Termin wycieczki wypadł na obchodzone w tym okresie przez Cerkiew Prawosławną Święta Wielkanocne, co zmusiło nas do wprowadzenia zmian w zaplanowanym programie. A oto, krótka relacja z naszego pobytu.

DZIEŃ PIERWSZY (sobota, 30 kwietnia 2016 roku)

Zbiórka o godz. 6.45 na Parkingu przy Rondzie Matecznego w Krakowie. Zapakowaliśmy bagaże i punktualnie o godz. 7.00 wyjazd. Bez problemów pokonaliśmy trasę o długości 340 km. Na szczęście w Polsce praktycznie do przejścia granicznego z Ukrainą w Medyce/Korczowej jechaliśmy autostradą. Po drodze w Rzeszowie zabraliśmy pilota wycieczki, Pana Krzysztofa Stachowicza. Po w miarę szybkiej odprawie na granicy do Lwowa dotarliśmy ok. 13.00.
Zwiedzanie zaczęliśmy od serca Starego Miasta, czyli Placu, który nosi nazwę Rynek o wymiarach 140 x 130 metrów

Nasza przewodniczka (Pani Katarzyna) przybliża nam wielowiekową historię Lwowa

Nasza przewodniczka (Pani Katarzyna) przybliża nam wielowiekową historię Lwowa

Jako centralna część miasta Rynek był miejscem wielu zdarzeń: tutaj przyjmowali hołd polscy królowie, w 1410 roku do Lwowa przywieziono 52 sztandarów Zakonu Krzyżackiego, zdobyte pod Grunwaldem. Pod koniec XVIII wieku na Rynku ustawiono cztery fontanny, które stoją do dnia dzisiejszego. Na każdej fontannie znajdują się posągi bohaterów greckiej mitologii – Amfitryty, Diany, Neptuna i Adonisa. Rynek dzieli się na cztery „firtele”, które odpowiadały stronom zabudowy: północnej, południowej, wschodniej i zachodniej. Na jego środku stoi ratusz, a ze wszystkich stron Rynek okalają kamienice pochodzące z różnych wieków, prezentujące bogactwo architektonicznych stylów z charakterystycznymi detalami i fasadami. O piękno swoich budynków dbali ich właściciele – kupcy, bogaci rzemieślnicy, patrycjusze. Wystarczało im na to środków, ponieważ epoka Średniowiecza i Odrodzenia – to czasy największego feudalnego rozkwitu Lwowa. Nie bez powodu miasto nazywano „ozdobą królestwa”.

Pamiątkowe zdjęcie przed Kaplicą Boimów przy katedrze rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zbudowana w latach 1609 – 1611 w stylu późnego renesansu, ufundowana przez mieszczański ród Boimów pochodzących z Transylwanii).

Pamiątkowe zdjęcie przed Kaplicą Boimów przy katedrze rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (zbudowana w latach 1609 – 1611 w stylu późnego renesansu, ufundowana przez mieszczański ród Boimów pochodzących z Transylwanii).

Pomnik Adama Mickiewicz – na pierwszym planie od lewej strony: Druh Marek Valenta, oraz Elżbieta Dudkowska-Wawrzycka. Pomnik zaprojektował profesor politechnik Lwowskiej A. Popiel w układzie kolumny jońskiej, odsłonięty 30 października 1904 roku z udziałem syna poety – Władysława Mickiewicza.

Pomnik Adama Mickiewicz – na pierwszym planie od lewej strony: Druh Marek Valenta, oraz Elżbieta Dudkowska-Wawrzycka. Pomnik zaprojektował profesor politechnik Lwowskiej A. Popiel w układzie kolumny jońskiej, odsłonięty 30 października 1904 roku z udziałem syna poety – Władysława Mickiewicza.

Zgodnie z programem zwiedziliśmy również Cerkiew Katedralną św. Jura, katedry polską i ormiańską. Warto podkreślić, że większa część Starego Miasta ( w tym Rynek) jest starannie odrestaurowana co robi ogromne wrażenie. Oczywiście było trochę czasu wolnego na indywidualne zwiedzanie. Około godz. 19.00 rozgościliśmy się w hotelu , szybkie rozlokowanie w pokojach (dwu lub jednoosobowych o wysokim standardzie), i punktualnie o godz. 20.00 rozpoczął się uroczysty bankiet. W programie był m. in. występ Kabaretu „LEOPOLIS” (świetny) a później zabawa taneczna z udziałem Zespołu Muzycznego. Do tego bardzo dobre dania serwowała hotelowa kuchnia i zrobiła się bardzo miła atmosfera. Skończyliśmy tuż przed godziną pierwszą.

scena z występu Kabaretu

scena z występu Kabaretu

tańce

tańce

DZIEŃ DRUGI (niedziela, 1 maja 2016 roku)

Zapamiętamy go do końca życia - rano dowiedzieliśmy się, że podczas snu zmarła Druhna Anna Tomal, nasza Koleżanka zaprzyjaźniona z wieloma uczestnikami wycieczki. Niedowierzanie smutek i ogromny żal towarzyszyły naszym następnym poczynaniom. Kierownictwo Wycieczki tj. Stanisław Piasecki i Magdalena Migacz oraz, Anna Piasecka, Waldemar Prabucki i Siostra zmarłej, Teresa Kutrybała-Kłos zostali w hotelu, w celu załatwienia wszystkich spraw formalnych (Konsulat, Zakład Medycyny Sadowej) związanych ze śmiercią Druhny Ani.

Pozostała część grupy realizowała zaplanowany program Wycieczki pt. „Złota Podkowa”, czyli wyjazd autokarem i zwiedzanie zabytków w Olesku (miejsce narodzin Jana III Sobieskiego), Pałacu w Podhorcach , zabytków Złoczowa i Świrża.

DZIEŃ TRZECI (poniedziałek, 2 maja 2016 roku)

Zapowiadał się bardzo pracowicie. Po obfitym śniadaniu, punktualnie o godz. 9.00 wyjazd autokarem do centrum Lwowa. Zwiedzaliśmy m. in. Uniwersytet im. Jana Kazimierza, Politechnikę Lwowską , Bibliotekę Ossolińskich (z uwagi na dzień świąteczny mogliśmy je obejrzeć jedynie z zewnątrz). Następnie czas wolny na indywidualne zwiedzanie Starego Miasta. Później najważniejsze punkty programu, zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Orląt Lwowskich. Cmentarz Łyczakowski to jeden z największych i najbardziej znanych w Europie położony jest na szczycie i stokach malowniczego wzgórza porośniętego bujną zielenią, która jest piękną oprawą dla kaplic, grobowców i nagrobków. Często mających dużą wartość artystyczną i plastyczną. Na Cmentarzu pochowano około pół miliona osób – Ukraińców, Polaków, Austriaków, Niemców, Ormian i Rosjan. Spoczywa tu wiele znanych polskich osobistości, m. in. Artur Grottger, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Julian Ordon, Stefan Banach i wielu innych. Na Cmentarzu są również kwatery żołnierzy Kościuszkowskich, powstańców listopadowych i powstańców styczniowych. Z kolei Cmentarz Orląt Lwowskich (Obrońców Lwowa) znajduje się we wschodniej części Cmentarza Łyczakowskiego. Spoczywa tu łącznie 2859 poległych, w tym trzech amerykańskich lotników z eskadry myśliwców im. Tadeusza Kościuszki oraz 17 ochotników - Francuzów. W latach 70-tych ubiegłego stulecia władza radziecka doszczętnie zrujnowała cmentarz, odbudowę zaczęto w 1989 roku, a 24 lipca 2005 roku uroczyście odsłonięto Cmentarz Orląt Lwowskich.

Nagrobek na mogile Marii Konopnickiej

Nagrobek na mogile Marii Konopnickiej

Nagrobki i grobowce na Cmentarzu Łyczakowskim

Nagrobki i grobowce na Cmentarzu Łyczakowskim

Wspólne zdjęcie na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Wspólne zdjęcie na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Kolejnym bardzo ważnym punktem programu była, wieczorna wizyta w Teatrze Opery i Baletu na spektaklu baletu - „Don Kichot”. Gmach Teatru Wielkiego, czyli Teatru Opery i Baletu budowany był w latach 1895 – 1900, wg. projektu architekta Zygmunta Gorgolewskiego. Jest to prawdziwa perła architektury lwowskiej, najbardziej znany budynek Lwowa. Fasada jest bogato zdobiona, a wnętrze pełne przepychu. Do jego zdobienia wykorzystano kilka kilogramów złota oraz niezliczone ilości marmuru. Sala teatralna może pomieścić ok. 1000 osób. Na piętrze znajduje się Sala Lustrzana, ozdobiona na obu końcach ogromnymi kryształowymi lustrami. Sufit zdobią alegorie poezji, tańca, muzyki miłości, nienawiści, sprawiedliwości i mądrości oraz sceny z „Balladyny” Juliusza Słowackiego, a także alegoryczne przedstawienia Europy, Azji, Afryki i Ameryki oraz miłości, zazdrości, pychy i macierzyństwa. Podczas niektórych spektakli można zobaczyć niepowtarzalną kurtynę Henryka Siemiradzkiego. Budynek Teatru robi ogromne wrażenie, a spektakl był wspaniały !!!

widok na salę teatralną

widok na salę teatralną

w loży środkowej: Magdalena Migacz, Bronisław Leśniewski oraz Lekarz Stowarzyszenia Druh Bogdan Dudkowski z Żoną i Siostrą.

w loży środkowej: Magdalena Migacz, Bronisław Leśniewski oraz Lekarz Stowarzyszenia Druh Bogdan Dudkowski z Żoną i Siostrą.

W loży cesarskiej, od lewej: Waldemar Prabucki, Teresa Prabucka, Anna Piasecka i Stanisław Piasecki

W loży cesarskiej, od lewej: Waldemar Prabucki, Teresa Prabucka, Anna Piasecka i Stanisław Piasecki

DZIEŃ CZWARTY (wtorek, 3 maja 2016 roku)

Ostatni dzień wspólnego pobytu też był bardzo pracowity. Po śniadaniu i zapakowaniu bagaży, wyjazd do odległej 35 kilometrów od Lwowa, miejscowości Żółkiew, która została założona w 1597 roku przez Hetmana Polnego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego. Miasto wraz z zamkiem zaprojektował Paweł Szczęśliwy. Prawa miejskie otrzymała 22 lutego 1603 roku dzięki przywilejowi króla Zygmunta III. Żółkiew należała do najpiękniejszych miast Galicji. Zwiedziliśmy: Kolegiatę Św. Wawrzyńca, Cerkiew Bazylianów, Rynek oraz Zamek.

Zamek w Żółkwi z początku XVII wieku

Zamek w Żółkwi z początku XVII wieku

Wnętrze Kolegiaty pod wezwaniem Św. Św. Wawrzyńca i Stanisława

Wnętrze Kolegiaty pod wezwaniem Św. Św. Wawrzyńca i Stanisława

W południe powrót do Lwowa, czas wolny na pożegnanie z Miastem i wspólne wejście na szczyt kopca Unii Lubelskiej, skąd podziwialiśmy panoramę Lwowa. Zobaczyliśmy zabytki, które widzieliśmy z bliska – kopułę kościoła Dominikanów, wieżę Korniaktowską, wieżę ratusza i katedry, a także wiele innych do których nie dotarliśmy. Około 16.00 pożegnaliśmy Lwów i wyruszyliśmy do przejścia granicznego. A tutaj niespodzianka, przekroczenie granicy Ukraińsko-Polskiej zajęło nam ok. 4,5 godziny. Do Krakowa dotarliśmy około północy. Podsumowując, w wycieczce wzięło udział 40 osób, była to grupa bardzo zdyscyplinowana, która jednocześnie potrafiła stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Zobaczyliśmy „kawał” naszej historii, i przekonaliśmy się jak wielką wartość miał udział w tym projekcie. Jedynie fakt że wracaliśmy bez Druhny Ani Tomal, która niespodziewanie odeszła na Wieczną Wartę, wzbudzało w nas zadumę i pobudzało do refleksji.

Uczestnicy wycieczki:

 • ALETAŃSKA Janina
 • BABIK Barbara
 • BABIK Leszek
 • BIERNAT Krystyna
 • BIERNAT Marek
 • DOBRZYŃSKI Jerzy
 • DUDKOWSKI Bogdan
 • DUDKOWSKA-WAWRZYCKA Elżbieta
 • DUDKOWSKA Ewa
 • GACZOREK Agnieszka
 • JANCZARSKA Grażyna
 • KARASZKIEWICZ Paweł
 • KARASZKIEWICZ Romana
 • KISIELEWSKA Danuta
 • KLEE Grażyna
 • KOTAŃSKI Andrzej
 • KUTRYBAŁA-KŁOS Teresa
 • LEŚNIEWSKI Bronisław
 • LITYŃSKA-DOBRZYŃSKA Lidia
 • MARCIŃCZYK Andrzej
 • MARCIŃCZYK Janina
 • MARZEC Bogusław
 • MERSTALLINGER Tomasz
 • MICHALSKA-KRAWIEC Urszula
 • MIGACZ Mgdalena
 • PAWŁOWSKA Zofia
 • PIASECKA Anna
 • PIASECKI Stanisław
 • PIETSCH Kaja
 • PODMOKŁY Artur
 • PODMOKŁY Bogumiła
 • PORĘBSKI Szczepan
 • PRABUCKA Teresa
 • PRABUCKI Waldemar
 • SŁOTA Beata
 • STUCHLIK-MARZEC Małgorzata
 • TOMAL Anna
 • WAŁĘGA Zdzisława
 • VALENTA Marek
 • ZGAŁA Zbigniew
 • I na koniec podziękowania: dla wszystkich uczestników wycieczki, Pana pilota, Pani przewodnik oraz Firmy EUROTUR za organizacje wycieczki, a w szczególności współwłaścicielowi Firmy, Panu Zbigniewowi Doboszowi który jako kierowca autokaru zapewnił nam bezpieczny i komfortowy przejazd do Lwowa i z powrotem.

Pan Zbigniew Dobosz (z lewej) z Komendantem Wycieczki, Druhem hm Stanisławem Piaseckim

Pan Zbigniew Dobosz (z lewej) z Komendantem Wycieczki, Druhem hm Stanisławem Piaseckim

Do następnej Wycieczki !

V Obóz Zagraniczny Stowarzyszenia „CHORWACJA 2016”

Zarząd SPH planuje organizację w roku bieżącym kolejnego Obozu Zagranicznego Stowarzyszenia w Chorwacji. Zarząd Stowarzyszenia zatwierdził w dniu 16.12.2015 roku założenia programowo – organizacyjne Obozu i zlecił jego przygotowanie. Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).

Termin: od 4 do 14 sierpnia 2016 roku
Lokalizacja: Hotel *** „BENCZUR” w Budapeszcie (2 noclegi)
Pensjonat „KACJAK” k/ miejscowości Dramalj ; okolice Crikvenicy w Chorwacji (7 noclegów)

Hotel *** „BENCZUR” w Budapeszcie (Benczur str 35 ; Budapeszt, 1068 Węgry)

Hotel *** „BENCZUR” w Budapeszcie (Benczur str 35 ; Budapeszt, 1068 Węgry)

Hotel położony jest w centrum Budapesztu, w pobliżu: Plac Bohaterów, Zamek Vajdahunyad, Państwowa Opera Węgierska, Bazylika Św. Stefana oraz Arena Plaza.

chorwacja 2016 02

Zakwaterowanie w Chorwacji:

Pensjonat „Kacjak” usytuowany jest na niewielkim półwyspie, jeden kilometr od wioski Dramalj (okolice Crikvenicy). W Pensjonacie mieści się bar i restauracja w której serwowane są dania kuchni regionalnej. Na miejscu dostępny jest także przestronny taras z widokiem na Morze Adriatyckie.
Na terenie obiektu znajduje się kort tenisowy oraz pole do minigolfa. Pensjonat „KACJAK” dysponuje również placem zabaw dla dzieci. Wyspa Krk oddalona jest od Pensjonatu o 30 minut jazdy samochodem.
Pokoje dwu osobowe; wyżywienie typu HB , tzn. śniadanie i obiadokolacja. Śniadania wydawane w godz. od 7.00 do 9.00 .Obiadokolacje wydawane w godz. od 18.00 do 21.00

Wycieczki:
planujemy organizację jednej całodziennej wycieczki – rejs statkiem na Wyspę Cres/Krk

chorwacja 2016 03

W Obozie mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami.

Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O umieszczeniu na liście Uczestników Obozu decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem.
Koszt Obozu : 320 Euro/os. + 500,- zł
I rata - 300,- zł przy zapisie
II rata - 200,- Euro do 15 marca 2016 roku
III rata – 120,- Euro oraz 200,- zł do 31 maja 2016 roku
Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: Obóz Chorwacja 2016

Wpłaty w EURO przyjmuje na KP Druhna hm Magdalena Migacz
Cena zawiera:
Przejazd autokarem LUX – klimatyzacja, cafe bar, video, WC
9 noclegów w Hotelu (2 na Węgrzech i 7 w Chorwacji)
Ubezpieczenie NNW, KL
Wyżywienie: śniadania , obiadokolacje
Cena nie zawiera: kosztów wycieczek fakultatywnych

Ramowy program:

04.08.2016 (czwartek) wyjazd w godzinach porannych, przejazd przez Słowację, zakwaterowanie w Hotelu *** „BENCZUR” w Budapeszcie , indywidualne zwiedzanie Budapesztu; obiadokolacja, nocleg
05.08.2016 (piątek) Hotel*** „BENCZUR” ,śniadanie, całodzienne zwiedzanie Budapesztu z Przewodnikiem, obiadokolacja
06.08.2016 (sobota) śniadanie, przejazd do Pensjonatu „KACJAK” , zakwaterowanie, obiadokolacja
06.08 – 13.08.2016 pobyt w Hotelu „KACJAK” (7 noclegów)
13.08.2016 (sobota) śniadanie, wyjazd z Hotelu „KACJAK”
14.08.2014 (niedziela) przyjazd do Krakowa w godzinach rannych, zakończenie Obozu

CZUWAJ !

V-ce Prezes Zarządu
Kraków, 25.01.2016 r. hm Stanisław Piasecki

Akcja Letnia 2016

contentmap_module