Szanowni Państwo !
Druhny i Druhowie !

W związku z dynamicznie zmieniającą się w Polsce sytuacją w zakresie koronawirusa, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Zarząd Stowarzyszenia podjął decyzję o odwołaniu zaplanowanego na 21 marca 2020 roku VIII Walnego Zebrania Sprawozdawczo – Wyborczego Członków SPH.

O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem. Bardzo prosimy o przekazanie tej informacji osobom które nie mają dostępu do poczty elektronicznej.

Życzymy Wam wszystkim cierpliwości, spokoju i zdrowia.

W imieniu Zarządu

hm Danuta Noszka-Leśniewska

Prezes Zarządu

 „Nie tym jest wart człowiek co przemyślał i przeżył,
ale co dobrego zrobił na świecie."
hm. Aleksander Kamiński

VII Edycja Plebiscytu Tadek, czyli Tradycyjnej Akademii Dla Ekstra Kadry, na najlepszych Instruktorów roku 2019 ZHP Chorągwi Krakowskiej rozpoczęła się 12 listopada ubiegłego roku. Ruszyła wówczas lawina zgłoszeń w systemie internetowym. Nadesłano ich prawie 300 na nieco ponad 160 instruktorów. Później Kapituła Plebiscytu wyłoniła , najpierw 45 nominowanych, a następnie laureatów w poszczególnych kategoriach. Zgodnie z regulaminem od roku 2019 było 9 kategorii. VII Edycja plebiscytu zakończyła się uroczystą Galą, zorganizowaną 24 stycznia 2020 roku, tradycyjnie w przyjaznym Nowohuckim Centrum Kultury. Nie tylko w tym czasie mogli „trochę” popracować organizatorzy plebiscytu- instruktorzy ZHP Komendy Chorągwi Krakowskiej.

Patronami Honorowymi Plebiscytu TADEK 2019 byli:
Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski,
hm. Anna Nowosad Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

„Lata dwudzieste” i statuetki dla laureatów

W życiu można robić wszystko, co się chce! Tylko trzeba chcieć! I trzeba robić!
A nie mówić, że się chce i nie robić nic albo czekać, aż zrobi to za nas ktoś inny!
Justyna Szymańska

W sobotę, 11 grudnia 2020 roku siedziba Międzynarodowego Centrum Kultury kamienica „Pod Kruki” przy Rynku Głównym 25, która od wieków jest świadkiem najważniejszych wydarzeń rozgrywających się w centrum Krakowa, była miejscem niezwykłego jubileuszu –20-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Była to wyjątkowa okazja do podsumowań, wspomnień i gratulacji.

Pomysłodawcą powołania stowarzyszenia, wspomagającego harcerstwo był ówczesny Komendant Krakowskiej Chorągwi ZHP, hm. Jerzy Klinik. Przygotowania, które wspólnie z hm. Tadeuszem Prokopiukiem i śp. hm. Stanisławem Spólnikiem poczynili w grudniu 1999 roku, stały się faktem. Już 15 stycznia 2000 roku odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.

W roku 2010 uroczyście świętowaliśmy 10-lecie działalności naszego stowarzyszenia w Nowohuckim Centrum Kultury. Swoje piętnastolecie, w styczniu 2015 roku, obchodziliśmy w Kamienicy Pod Kruki, siedzibie Międzynarodowego Centrum Kultury. Kulminacyjnym punktem obchodów 15-lecia SPH było wręczenie proporca stowarzyszenia nadanego przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Z okazji jubileuszu wydana została licząca kilkadziesiąt stron, bogato ilustrowana monografia SPH.

Uroczystości jubileuszowe stały się również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień państwowych, regionalnych i związkowych oraz odznaki tytułu honorowego ,które stowarzyszenie nadaje swoim zasłużonym członkom.

Licznie przybywających na to wydarzenie Gości witali członkowie zespołu organizacyjnego. Obok recepcji na specjalnych stoiskach można było otrzymać bogato ilustrowany kolejny tom historii SPH w minionym pięcioleciu oraz śpiewnik zawierający teksty 322 pieśni i piosenek.

Stoisko z jubileuszowymi wydawnictwami SPH w Krakowie

Moi zmarli bliscy żyją już tylko w moim sercu.

Pamięci tych, którzy odeszli

FOTO 01

Listopad to szczególny czas, w którym wspominamy bliskich i znajomych, którzy odeszli już od nas. Często zbyt szybko i pozostawili pustkę niemożliwą do zapełnienia.

W zgodzie z już kilkuletnią tradycją hm. Danuta Noszka-Leśniewska i hm. Jerzy Klinik zaaprosili członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz Kręgu Seniorów w Hufcu Kraków-Podgórze do odwiedzenia nekropolii na których miejsce wiecznego spoczynku znaleźli harcerze, instruktorzy, przyjaciele i sojusznicy krakowskiego harcerstwa. Mając na uwadze fakt, że Ich mogiły rozsiane są na wielu nekropoliach, nie tylko krakowskich, postanowiono, że akcja będzie trwała kilka dni.

W środę, 29 maja 2019 roku, w sali konferencyjnej w Pawilonie Konferencyjno-Wystawowym „Kotłownia” odbyła się uroczystość nadania Uniwersytetowi Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej imienia dr inż. Władysławy Marii Francuz, prof. oświaty.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni i jej jednostek na czele z Rektorem prof. dr hab. inż. Janem Kaziorem, delegacje uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu Krakowa, rodzina i przyjaciele, przedstawiciele życia publicznego Miasta Krakowa, Zespołu „Małe Słowianki” im. druhny Władysławy Marii Francuz, SPH oraz mediów.

Po oficjalnym powitaniu gości przez organizatorów, głos zabrali: JM Rektor prof. dr hab. inż. Jan Kazior a następnie prof. zw. dr hab. inż. Kazimierz Flaga (rektor Politechniki Krakowskiej w latach 1996-2002), którzy podzielili się osobistymi wspomnieniami o Władysławie Marii Francuz. Mówili o jej życiowych pasjach, roli w życiu Uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w Centrum Pedagogiki i Psychologii oraz Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Następnie JM Rektor prof. dr hab. inż. Jan Kazior odczytał i wręczył akt nadania imienia oraz w obecności przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej dokonał odsłonięcia rolapu UTW PK.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. inż. Kazimierza Furtaka (rektor Politechniki Krakowskiej w latach 2008-2012 i 2012-2016) pt.: „Wybrane kierunki rozwoju nauki”.

Uroczystość zakończyły multimedialna prezentacja o Druhnie Dziunie oraz występ zespołu „Małe Słowianki”, który zaprezentował Jej ulubione piosenki: „Wisło, moja Wisło”, „Hej, na krakowskim rynku”, „Harcerski Krzyż” i „Jak dobrze nam zdobywać góry”.

Tekst i foto: hm. Andrzej Gaczorek