Kadra Obozu:

  • Komendant– hm Stanisław Piasecki
  • Z-ca Komendanta– hm Paweł Grabka
  • Kwatermistrz– hm Magdalena Migacz

Uczestnicy Obozu:

 1. Dymowski Zbigniew
2. Głuszcz Adam
3. Głuszcz Ewa
4. Grabka Piotr
5. Grabka Paulina
6. Grabowski Mikołaj
7. Jach Aldona
8. Jach Krzysztof
9. Jelonek Zofia
10. Kmiecik Andrzej
11. Kmiecik Barbara
12. Kucharska Barbara
13. Kucharski Jacek
14. Laskoś Teresa
15. Lis Jolanta
16. Malarz Andrzej

 

17. Malarz Małgorzata 18. Piasecka Anna
19. Prabucka Teresa
20. Prabucki Waldemar
21. Różycka Krystyna
22. Rychta Krystyna
23. Rywczak Kazimierz
24. Rywczak Lidia
25. Sidełko Aleksander
26. Sidełko Dariusz
27. Sidełko Dawid
28. Sidełko Justyna
29. Tomal Anna
30. Uchlik Jolanta
31. Wądolna Krystyna
32. Wądolny Wacław
33. Żurawel-Drwota Anna

Miejsce naszego Obozu wygląda imponująco

Miejsce naszego Obozu wygląda imponująco

Podobnie jak w roku ubiegłym miejscem docelowym był Hotel „ADRIATIC” na Wyspie Krk w uroczej miejscowości Omiśalj. Warunki do aktywnego wypoczynku wspaniałe. Do morza 50 metrów, pełne zaplecze sportowe, w tym dwa korty tenisowe. Pogoda wymarzona a ciepłe wody Adriatyku zachęcały do kąpieli wodnych i słonecznych. Wieczorami wspólne spotkania przy harcerskim „kominku”. Wyznaczone osoby wygłaszały przygotowane wcześniej gawędy na określone tematy;

  • „Poznajmy się” (hm Stanisław Piasecki)
  • „Symbolika i Obrzędowość w ZHP” (hm Barbara i Jacek Kucharscy)
  • „Z kart historii Skautingu i Harcerstwa (hm Barbara i Jacek Kucharscy)
  • „Działalność Chorągwi Krakowskiej ZHP” (hm Paweł Grabka)
  • „Działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie” (hm Stanisław Piasecki)

Oczywiście śpiewaliśmy bardzo dużo piosenek (nie tylko harcerskich), a Druh Jacek Kucharski nauczył nas kilku pląsów i zabaw zuchowych, i trzeba przyznać, że była fajna zabawa.

Wspólne wieczorne „Kominki” to najlepszy sposób na wspaniałą zabawę

Wspólne wieczorne „Kominki” to najlepszy sposób na wspaniałą zabawę

Pierwsza wycieczka odbyła się wdniu 24 sierpnia (sobota). Był to całodzienny rejs wynajętym statkiem na trasie: Omiśalj – Crikvenica - Jadranovo – Omiśalj. W każdej miejscowości czas na zwiedzanie, dokonanie zakupów oraz kąpiel w idealnie czystej wodzie. Dopełnieniem całości był pyszny obiad w restauracji: ryba z rusztu z frytkami i zestawem sałatek. Na statku nie obyło się też bez lampki czerwonego wina. Jednym zdaniem, był to bardzo udany dzień.

Za rufą statku most łączący Wyspę Krk z lądem (wycieczka statkiem)

Za rufą statku most łączący Wyspę Krk z lądem (wycieczka statkiem)

Następna wycieczka odbyła się w dniu 27 sierpnia (wtorek), do jednego z największych miast Chorwacji – Rijeki (128 tys. mieszkańców). Rijeka leży na wzgórzach u podnóża masywu Risnjak i jest największym chorwackim portem handlowym. Czasy swojej świetności miasto przeżywało w średniowieczu z racji dogodnego położenia. Znajduje się tam wiele zabytków oraz liczne budowle użyteczności publicznej. Zwiedziliśmy m. in.: średniowieczny kościół NMP (przebudowany w stylu barokowym), klasztor Augustianów z barokowym kościołem Św. Hieronima, ratusz z XV wieku, kościół Św, Wita z XVII wieku, cerkiew Św. Mikołaja z XVIII wieku oraz wieżę miejską z XV wieku. Warto również wybrać się do Muzeum Morskiego – jest co oglądać i podziwiać.

Kolejny całodzienny wypad (29 sierpnia - czwartek), to zwiedzanie Wyspy Krk (wł. Veglia, niem. Vegl, łac. Curicta). Jest to największa chorwacka wyspa, ma ok. 40 km długości, leży na Morzu Adriatyckim, w Zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki i połączona jest ze stałym lądem Krckim Mostem o długości 1 430 m (przejazd mostem jest płatny). Powierzchnia wyspy wynosi 405,22 km2, zamieszkuje ją 17,86 tys. mieszkańców. Długość linii brzegowej wynosi 219,12 km. Największym miastem jest Krk - piękne miasteczko o tej samej nazwie co wyspa, położone na zachodnim wybrzeżu. Może się ono poszczycić dużą ilością zabytkowych budynków i wspaniałym portem. Od niego właśnie zaczęliśmy zwiedzanie wyspy. Było co oglądać i podziwiać. Następnie pojechaliśmy na południe, na jedną z najpiękniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji, do miejscowości Baśka. Przez kilka godzin mogliśmy się rozkoszować jej urokami. Po południu byliśmy w miejscowości Vrbnik. Wspaniale położonej na wschodzie wyspy nad samym Adriatykiem, z piękną starą zabudową (niektóre uliczki mają szerokość ok. 1 metra) oraz z niekończącymi się plantacjami winogron. Jak można się domyślać dokonaliśmy stosownej degustacji robiąc przy okazji odpowiednie zakupy.

W Jaskini „Biserujka”

W Jaskini „Biserujka”

Ostatni punkt programu to zwiedzanie jaskini „Biserujka” (w tłumaczeniu na język polski „ Perełka”) położonej obok miejscowości Rudine nad Zatoką Silvanską. Na całej długości jaskini (110 m) utworzyły się różne piękne formy i interesujące kształty. Temperatura wynosi tam od 13 do 15o C w ciągu całego roku. Późnym wieczorem wróciliśmy do Hotelu- było fajnie !!!. Ale to nie koniec wrażeń, po później kolacji wielka uroczystość – obchody 43 rocznicy ślubu Państwa Ewy i Adama Głuszczów. Na okolicznościowym „kominku” najlepsze życzenia Jubilatom złożył Komendant Obozu, Druh hm Stanisław Piasecki. Wręczył również stosowny prezent od wszystkich Uczestników Obozu, a później przy lampce szampana odśpiewaliśmy tradycyjne „100 – lat”. Jubilaci byli bardzo wzruszeni.

Od lewej Druhny Teresa Prabucka i Anna Piasecka; po prawej Jubilaci, Ewa i Adam Głuszcz

Od lewej Druhny Teresa Prabucka i Anna Piasecka; po prawej Jubilaci, Ewa i Adam Głuszcz

Czas mijał niestety bardzo szybko i powoli oswajaliśmy się z myślą, że wkrótce pożegnamy gościnny Hotel „Adriatic”. W tym miejscu należy podkreślić profesjonalizm Personelu Hotelu oraz wspaniałą kuchnię. Zarówno na śniadania jak i obiadokolacje do wyboru było kilka dań gorących, owoce, ciasta, napoje podawane w formie stołu szwedzkiego. Po prostu „żyć nie umierać” i nie wyjeżdżać.

W sobotę rano, 1 września pożegnaliśmy Wyspę Krk i o godzinie 9.00 wyjechaliśmy w kierunku Krakowa. Po drodze, na specjalne zaproszenie naszych chorwackich Przyjaciół, zatrzymaliśmy się na krótki postój w Kutinie.

Do Ośrodka Sportowego Izvidaći „PAKRA” przyjechaliśmy ok. 13.00. Powitała nas flaga biało-czerwona i nasi Przyjaciele: Darko Kosina (Presjednik Odreda Izvidaća „Betlehem” Kutina); Milan Jelenćić (Jeleń), Snjeżana Cejpek (Bumbarica), Gordana Ivaśtinović i inni. Gospodarze na obiad przygotowali m. in. różne mięsa z grilla, ziemniaki, sałatki, owoce, ciasto a do tego wino z miejscowych winnic. Smakowało bardzo !!!

Izvidaćie przyjęli nas wystawnym obiadem

Izvidaćie przyjęli nas wystawnym obiadem

Każdy z Gospodarzy otrzymał prezenty: fotografie i albumy o Krakowie (przekazał Urząd Miasta Krakowa) oraz Foto Albumy „Chorwacja 2012”. Następnie Komendant Obozu, Druh hm Stanisław Piasecki oraz Druh hm Paweł Grabka (Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP) przeprowadzili z Kierownictwem Izvidaći rozmowy na temat wymiany obozowej w roku 2014. I jeszcze wspólne pamiątkowe zdjęcie, gorące pożegnanie i opuściliśmy gościnną Kutinę i piękną Chorwację.

Zakończenie Spotkania w kręgu, czwarty od lewej Milan Jelenćić (Jeleń); Szef Seniorów Izvidaći

Zakończenie Spotkania w kręgu, czwarty od lewej Milan Jelenćić (Jeleń); Szef Seniorów Izvidaći

P.S.
Druh Zbigniew Dymowski nakręcił film pt. „Chorwacja 2013” i przekazał go do Archiwum Stowarzyszenia. Dziękujemy Zbyszku !!!

Stanisław Piasecki