Dla mnie w mieście jest za ciasno
Wśród pojazdów, kurzu, spalin,
Ja w zielona jadę ciszę …

Nie było łatwo! Jednak dzięki usilnym staraniom i organizatorów, komendanta Andrzeja i kwatermistrzyni Małgorzaty Słowików, poszukiwanie miejsca zakwaterowania uczestników drugiej górskiej wiosennej wycieczki zakończyło się znakomicie. Walory turystyczne okolicy i samej Niedzicy dały możliwość zorganizowania atrakcyjnego pobytu. Dom Wczasowy „Pod Taborem” zapewniał doskonałe warunki i bardzo dobre wyżywienie.

2 wiosenna gorska wycieczka 01

W hotelowej jadalni, wieczorem 10 maja, do obiadokolacji zasiadło 25 uczestników wycieczki. O godz.19:00 rozpoczął się harcerski kominek. Przybyłych powitali, dh Stanisław Piasecki, prezes Stowarzyszenia oraz dh Andrzej Sowik komendant wycieczki.

2 wiosenna gorska wycieczka 02

Uczestników wita Prezes SPH, dh Stanisław Piasecki

Jako 32 uczestnik wycieczek górskich, Odznakę „Wędrówki Górskie SPH” otrzymał dh Jerzy Tarnawski, bowiem po raz 6 uczestniczył w górskiej wyprawie Stowarzyszenia.

2 wiosenna gorska wycieczka 03

Druh Jerzy Tarnawski

2 wiosenna gorska wycieczka 04

2 wiosenna gorska wycieczka 05

Aby dopełnić formalności związanych z pobytem w domu wczasowym dh- na Małgorzata Słowik odczytała obowiązujący na jego terenie, przyjęty ze zrozumieniem regulamin. Następnie „spotykaliśmy się z piosenkami”, wykonywanymi bez akompaniamentu, pod kierunkiem druhen Maryli Kani, Grażyny Janczarskiej , Zofii Barus . Na zdjęciu poniżej.

2 wiosenna gorska wycieczka 06

Różnorodność repertuaru była wynikiem podawanych propozycji wskazywanych przez dh Stanisława i uczestników wycieczki. Po kilku zaśpiewanych piosenkach podawane były ważne informacje lub „przypominajki” , dotyczące:

  • Akcji „Jubilat” 2024 oraz wyjazdu delegacji SPH do Bydgoszczy - dh Stanisław Piasecki,
  • Wyjazdu na obóz do Chorwacji oraz wakacyjnych „podkrakowskich” wycieczek - NAL Stowarzyszenia - dh-na Maryla Kania
  • Wycieczki Stowarzyszenia „ Perły Dolnego Śląska” - dh-na Zofia Barus.

Krótką gawędę jak dbać o zdrowie, wygłosił lekarz Stowarzyszenia dh Bogdan Dudkowski. Wzbudziła ona spore zainteresowanie, bowiem zdrowie nie tylko cenimy sobie coraz bardziej, ale i bardziej o nie dbamy.

2 wiosenna gorska wycieczka 07

Od prawej: Jerzy Rysz, Bogdan Dudkowski, Ewa Dudkowska, Małgorzata Słowik, Andrzej Słowik

Dh Prezes przypomniał, że na stronie internetowej Stowarzyszenia można znaleźć informacje lekarza, dh-a Bogdana pn. „Szlachetne zdrowie” oraz szczegółowe informacje na temat organizowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń. Następnie druhowieństwo Ewa i Bogdan Dudkowscy zaprosili nas do Brazylii – tzn. do obejrzenia migawek z Ich pobytu w tym kraju. Bardzo atrakcyjna była Ich wspólna relacja z pobytu, ciekawe i szczegółowe informacje, niekiedy wzbogacone rysem historycznym, okraszone licznymi zdjęciami.

Wiele serdecznych życzeń, w tym zaśpiewanych tradycyjnych „Stu lat”, otrzymał niedawny solenizant - dh Stanisław Piasecki. Sympatyczna, uroczysta chwila została podsumowana, wzniesionym dla Solenizanta toastem.

2 wiosenna gorska wycieczka 08

Dobrze być Solenizantem. Stanisław z małżonką Anną i Maryla Kanią

Wieczorem odbyło się wiele spotkań towarzyskich, spacerów, czwórkę do brydża też udało się zmontować.

Sobota i niedziela były dniami bardzo intensywnymi. Tworzyły się i zmieniały składy osobowe grup i grupek, spędzające czas w/g zainteresowań i możliwości, korzystając z licznych atrakcji.

Wyprawę na „Trzy Korony” w składzie Bogdan Dudkowski, Ewa i Andrzej Musiałowie, Renata Stokłosa, Kamil Wajda - poprowadził Andrzej Słowik.

2 wiosenna gorska wycieczka 09

Stoją, Renata Stokłosa, Bogdan Dudkowski, Ewa musiał, Andrzej Musiał, oraz komendant wycieczki

2 wiosenna gorska wycieczka 10

Andrzej Słowik. Uwiecznił Kamil Wajda, na zdjęciu poniżej na pierwszym planie.

2 wiosenna gorska wycieczka 11

Ewa i Andrzej Musiałowie oraz Renata Stokłosa

Na spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne - Szczawnica wybrali się: Magdalena Noworyta i Maryla Kania (1 ławeczka na tratwie, od lewej), Barbara Noworyta, Aldona Jach i Anna Piasecka (2 ławeczka) oraz Jerzy Rysz, Krzysztof Noworyta, Krzysztof Jach i Stanisław Piasecki, panowie wykonując polecenie flisaków zajęli ostatnia ławeczkę.

2 wiosenna gorska wycieczka 12

Pozostali: Zofia Barus, Grażyna Janczarska, Ewa Dudkowska, Krystyna i Leopold Burdowie, Małgorzata Słowik, Anna i Jerzy Tarnawscy, Maria i Wiesław Wójcikowie, spacerowali po Niedzicy, „zaliczając” w różnych dniach i różnej kolejności miejscowe atrakcje: zwiedzanie pyszniącego się dumnie Zamku Dunajec i znajdującego się na jego terenie muzeum, a poza Zamkiem także Wozowni i Spichlerza. Bardzo widowiskowy rejs statkiem po zalewie czorsztyńskim, zwiedzanie zapory, spacer tamą, Park Miniatur gdzie można było obejrzeć wiele interesujących budowli Orawy, Spisza, Podhala oraz miniatur- obiektów związanych z objawieniami maryjnymi - kościoły i sanktuaria z całego świata np.: Lourdes, Fatima, Guadalupe. W drodze na lub z wycieczki zwiedzano również kościół w Dębnie.

2 wiosenna gorska wycieczka 13

Od lewej: Krystyna Burda, Małgorzata Słowik, Maria Wójcik, Anna Tarnawska, Leopold Burda.

2 wiosenna gorska wycieczka 14

Można było pływać statkiem lub gondolą. W oddali ruina zamku w Czorsztynie.

2 wiosenna gorska wycieczka 15

No pewnie, że statkiem - zachęca dh-na Maryla.

2 wiosenna gorska wycieczka 16

Miniatura - ale tylko Zamku Dunajec, obok Ewa Dudkowska

 2 wiosenna gorska wycieczka 17

Spacerują: Anna i Stanisław Piaseccy, Ewa Dudkowska, Aldona i Krzysztof Jachowie

Wieczorem, zgodnie z tradycją wypraw - biesiada, tym razem okraszona relacjami z europejskich podróży Ewy i Bogdana.

Biesiadowanie

Biesiadowanie

W niedzielę, śniadanie zakończyło się kolejnym miłym akcentem. Komenda wycieczki, przygotowała niespodziankę. Puchar i tzw. „pomocnika” uroczyście wręczyli uczestnikowi wielu wycieczek, Leopoldowi Burdzie kończącemu za tydzień 80 lat.

2 wiosenna gorska wycieczka 20

Zacny Jubilat - Leopold Burda, Andrzej Słowik i Małgorzata Słowik

Do serdecznych życzeń i gratulacji dołączyli wszyscy uczestnicy wycieczki. Prezes Stowarzyszenia dh. Stanisław Piasecki podziękował Andrzejowi i Małgorzacie Słowikom za zorganizowanie bardzo dobre przeprowadzenie wycieczki. Gromkim aplauzem do podziękowań dołączyli jej uczestnicy. Następnie Prezes podziękował uczestnikom, a Komendant wycieczki zaprosił do udziału w kolejnej – jesiennej (11-13.10.2024)- również w Niedzicy, i również tu gdzie było bardzo sympatycznie - w Domu Wczasowym „Pod Taborem”.

2 wiosenna gorska wycieczka 20

Później zdjęcie zbiorowe i do obiadu zajęcia własne wg zainteresowań. Obiad był ostatnim spotkaniem w gronie 15 zaledwie (lub aż), uczestników wyprawy. Po obiedzie rozpoczęły się szczęśliwie zakończone powroty.

 

Bo ja mam tylko jeden świat
Słońce, góry, pola, wiatr.
I nic mnie więcej nie obchodzi
Bom turystą się urodził

Zatem, do zobaczenia w październiku.

Czuwaj!

Tekst: dh Wiesław Wójcik
Zdjęcia: dh. Bogdan Dudkowski